Indian Wells: Simona Halep trece de Pliskova, 6-4, 6-4. Urmează Carla Suarez Navaro

0
Simona Halep a făcut pasul către „sferturile” Indian Wells FOTO Cosmin Iftode/sportpictures.eu

Jucătoarea de pe locul trei WTA, Simona Halep, a învins-o pe Karolina Pliskova din Cehia şi s-a calificat în sferturile de finală ale Indian Wells. Carla Suarez Navarro va fi următorul obstacol al Simonei la Indian Wells.

Românca Simona Halep a învins-o rapid, 6-4, 6-4 pe sportiva cehă Karolina Pliskova. NUmărul trei mondial a mai învins-o pe jucătoarea cehă cu aproape o lună în urmă, în finala turneului de la Dubai. Constănţeanca o va întâlni în turul următor pe Carla Suarez Navarro (4-4 la meciuri directe).

VIDEO O lovitură de senzaţie reuşită de Halep în meciul cu Pliskova

HALEP - PLISKOVA 6-4, 6-4

Setul 2

6-4 Simona Halep câştigă setul secund cu acelaşi scor şi se califică în „sferturi”.

5-4 Sportiva din Cehia nu se predă.

5-3 SImona Halep a fost protagonista unui moment amuzant la finalul game-ului când s-a bucurat crezând că a câştigat partida.

4-3 Halep îi răspunde cehoaicei tot cu un break.

3-3 Pliskova rămâne în joc.

3-2 Cehoaica reduce diferenţa la doar un game.

3-1 Simona se distanţează la două game-uri mai devreme decât în primul set.

2-1 Halep face un nou break şi duce scorul la 2-1.

1-1 Românca egalează situaţia în setul doi.

0-1 Pliskova câştigă, asemeni primului set, game-ul inaugural.

Setul 1

6-4 Simona Halep încheie primul set.

5-4 Pliskova îşi câştigă serviciul, dar Halep are şansa de a-şi adjudeca primul set.

5-3 Halep se duce la două game-uri în faţa Pliskovei.

4-3 Numărul trei mondial câştigă penru a doua oară pe serviciul adversarei şi are şansa de a se distanţa la două game-uri.

3-3 SImona Halep egalează.

2-3 Românca se vede condusă din nou.

2-2 Pliskova nu o lasă pe Halep să se distanţeze.

2-1 Românca realizează şi primul break al partidei, la 0.

1-1 Simona îşi câştigă, şi ea, primul serviciu.

0-1 Jucătoarea cehă îşi câştigă serviciul.