Locul 30 WTA, în finală la Australian Open. Va juca în faţa preferatei gazdelor, Ashleigh Barty, liderul mondial

0
Danielle Collins

Jucătoarea americană Danielle Collins, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 27, s-a calificat pentru prima dată în carieră în finala unui grand slam, la vârsta de 28 de ani.

Ea a învins-o în semifinalele Australian Open, cu scorul de 6-4, 6-1, pe poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, după o oră şi 18 minute de joc. Collins va da piept, sâmbătă, în ultimul act, cu australianca Ashleigh Barty, locul I WTA. Barty, 25 de ani, a întrecut-o, tot joi, cu scorul de 6-1, 6-3, pe americanca Madison Keys, locul 51 WTA, după un joc de 62 de minute.

Sportiva din Australia conduce cu 3-1 în meciurile directe cu adversara din finală. Câştigătoarea trofeului va primi un premiu de 2,875 de milioane de dolari australieni (1,82 de milioane de euro) şi 2.000 de puncte WTA. Învinsa va încasa un premiu de 1,575 de milioane de dolari australieni (996.500 de euro) şi 1.300 de puncte WTA.

Ashleigh Barty, locul I WTA este prima australiancă în finală după 42 de ani, de la Wendy Turnbull, care a fost învinsă în ultimul act de Hana Mandlikova, în 1980.