Messi, „mort“ în El Clasico: Ce spun cifrele sale în meciurile cu Real de când a plecat Ronaldo

0
Lionel Messi a mai avut nişte acţiuni bune în prima repriză, însă, după pauză, a fost cap de linie pentru Barcelona

Real Madrid a învins Barcelona, acasă, în campionat pentru prima dată după şase ani! Ultimul succes al „galacticilor“ de pe „Santiago Bernabeu“ data din 25 octombrie 2014 cu Ancelotti pe bancă şi cu Cristiano Ronaldo pe teren.

*De la plecarea lui Cristiano Ronaldo de la Real Madrid, Messi a fost pe teren în cinci derby-uri. N-a marcat şi n-a oferit vreun assist în aceste partide. În cele cinci derby-uri, înaintea plecării lui Ronaldo, Messi a adunat cinci goluri, o pasă de gol şi a lovit o dată bara.

*Introdus pe teren în repriza a doua, Ansu Fati (17 ani) a devenit cel mai tânăr jucător folosit de Barcelona într-o partidă oficială disputată pe „Santiago Bernabeu“.

*Pentru prima dată după 29 de ani, Real Madrid a câştigat un derby pe „Santiago Bernabeu“ în care scorul a fost 0-0 la pauză. Precedenta victorie pentru madrileni după o repriză albă a venit la 8 iunie 1991, scor 1-0 (Aldana 47). De atunci până duminică seară, în opt derby-uri găzduite de „Santiago Bernabeu“ în care la pauză a fost 0-0, Barcelona a obţinut cinci victorii, iar trei partide s-au încheiat la egalitate.

*Pentru prima dată după 32 de ani, Real Madrid a preluat şefia campionatului de la Barcelona după un derby găzduit de „Santiago Bernabeu“. Ultima oară, o astfel de rocadă se întâmplase la 22 octombrie 1988.

*Real Madrid a detronat Barcelona de pe primul loc şi într-un alt clasament după derby-ul de duminică: cele mai mult goluri înscrise în istoria campionatului spaniol. Acum, madrilenii au 6.152 de reuşite, iar catalanii, cu una mai puţin.