Mihaela Buzărnescu, în semifinale la Linz! A bătut un fost număr 7 WTA

0

Mihaela Buzărnescu este în semifinale la Linz! Jucătoarea de 29 de ani, apărută în acest sezon de nicăieri, a învins-o pe Belinda Bencic după un meci maraton.

După ce a participat în premieră pe tabloul unui Grand Slam, la US Open 2017, şi şi-a asigurat intrarea în Top 100 WTA de săptămâna viitoare, Mihaela Buzărnescu a mai repurtat un succes.

Tenismena de 29 de ani a trecut cu 6-4, 5-7, 7-6 de Belinda Bencic, din Elveţia, fost număr 7 WTA, în sferturile turneului de la Linz. Buzărnescu ar fi putut tranşa meciul din setul al doilea, dar a ratat trei mingi de meci la scorul de 5-4 în favoarea ei. De altfel, ea s-a impus abia la a şasea minge de meci după două ore şi 30 de minute.

Ea o va întâlni în semifinale pe Barbora Strycova.

Ascensiunea jucătoarei române în acest an a fost una remarcabilă, după ce la finalul lui 2016 ea era pe locul 544.

În ultimul sfert de finală de la Linz, Sorana Cârsteaa pierdut meciul cu Magdalena Rybarikova din Slovacia.