Monica Niculescu iroseşte trei mingi de set, pierde meciul cu Radwanska. Se ştie adversara Simonei Halep

0
Monica Niculescu

Monica Niculescu a pierdut cu 6-1, 7-5 confrutnarea cu poloneza Agnieszka Radwanska din turul al doilea de la Rogers Cup (Montreal).

În setul al doilea, Niculescu a condus cu 5-4 şi a avut trei mingi de set, dar le-a pierdut pe toate. Poloneza a făcut breakul, după care a câştigat setul şi meciul.

Radwanska, locul 4 WTA, este tenismena cel mai bine clasată de pe partea superioară a tabloului turneului de la Montreal şi se poate întâlni cu Simona Halep doar în finală.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 5 şi locul 5 WTA, o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia), favorită 14 şi poziţia 17 în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului de la Montreal (Canada), dotat cu premii în valoare totală de 2.714.413 dolari.

Pliskova a beneficiat, în turul doi, de retragerea jucătoarei Sara Errani (Italia), locul WTA.

Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Montreal, după ce a învins-o în turul doi, cu scorul de 6-2, 6-3, pe sportiva australiană Daria Gavrilova, poziţia 45 în clasamentul mondial.