Monica Niculescu, în semifinale la Hobart! Emoţii mari pentru jucătoarea noastră după ce a fost egalată de la 4-0

0
Monica Niculescu FOTO Getty Images

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 40 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-4, pe japoneza Risa Ozaki, locul 100 WTA, venită din calificări, în sferturile de finală ale turneului Hobart International, cu premii de 250.000 de dolari.

Monica Niculescu a avut emoţii în setul secund, când a condus cu 4-0, 30-15, pe serviciul adversarei. Ozaki a revenit şi a avut 40-0 la 4-4, dar nu a putut concretiza acest avantaj. Setul al doilea a fost câştigat tot de sportiva mai bine clasată, cu acelaşi scor, 6-4, după două ore şi cinci miute.

Aflată la a opta prezenţă la Hobart, Niculescu va evolua în premieră în penultimul act al competiţiei, vineri, cu jucătoarea ucraineană Lesia Ţurenko, locul 61 WTA. Cele două sportive s-au mai întâlnit o dată, în 2011, în calificări la Indian Wells, cand românca a câştigat în două seturi, 6-2, 6-3.

Calificarea în semifinale este recompensată în Tasmania cu 11.300 de dolari şi cu 110 puncte WTA, informează News.ro.