Monica Niculescu, spulberată în turul 2 la Taşkent

0

Monica Niculescu, locul 106 WTA, a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Taşkent.

Miercuri dimineaţa, românca a pierdut fără drept de apel, scor 6-2, 6-1, meciul cu belgianca Alison Van Uytvanck, locul 61 WTA şi cap de serie numărul 3.

Niculescu a început bine partida, a condus chiar cu 2-0, dar a mai luat un singur game din următoarele 13 şi a părăsit terenul învinsă  după 72 de minute de joc. Cu toate că a avut un procentaj de reuşită a primului serviciu de 85%, Niculescu a obţinut doar 45% din puncte. Mai mult, în setul secund, românca a reuşit să cştige doar 14 puncte.

Pentru calificarea în optimile de finală, Niculescu va primi 3.420 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În aceeaşi fază este prezentă şi Sorana Cîrstea, locul 96 WTA şi cap de serie numărul 8, care evoluează, tot miercuri, cu o altă jucătoare belgiană, Ysaline Bonaventure, locul 123 WTA.