Naţionala de handbal a României pierde şi derby-ul suferinţei! Fetele noastre vor termina pe ultimul loc în grupă

0
handbal

România a pierdut luni, la Kolding, meciul cu reprezentativa Ungariei, scor 24-26 (14-13), în al doilea meci din grupa principală II a Campionatului European din Danemarca.

Duelul pentru evitarea ultimei poziţii din grupă a fost foarte echilibrat. Unguroaicele au deschis scorul şi au fost în avantaj o bună bucată din prima repriză, dar nu s-au putut distanţa la mai mult de trei goluri, 7-4 (minutul 13) România s-a ţinut scai de adversare, a egalat la 12 (minutul 24) şi chiar a condus cu două lungimi, 14-12 (minutul 26), pentru ca la cabine să intre cu un avantaj minin, 14-13.

După revenirea de la vestiare, România a marcat prima şi a menţinut avansul până în minutul 36, 17-15. Din păcate, a urmat căderea cu care fetele noastre ne-au obişnui la acest turneu final, Am mai înscris o singură dată  în următoarele 10 minute, am primit însă cinci goluri şi raportul de pe tabelă s-a inversat, 18-20 (minutul 46). România a mai zvâcnit o dată, a egalat la 20 (minutul 48), a ţinut ritmul încă 6 minute, 22-22 (minutul 54), dar finalul a aparţinut Ungaria, care s-a impus cu 26-24.

În urma acestui eşec, indiferent de rezultatul ultimului meci cu Olanda (marţi, ora 17.00), România va termina pe ultima poziţie în grupă.

Citeşte şi: Radu Voina, reacţii dure după dezastrul de la CE de handbal: "Poate că Federaţia nu ar trebui să mai vrea medalii"

Pentru România au marcat Ostase 8 goluri, Neagu 5, Laslo 3, Buceschi 3, Seraficeanu 2, Dincă 1, Popa 1, Iuganu 1.

Tot luni, în grupa II, Olanda  a învins Germania, scor 28-27.

În grupa preliminară D, tricolorele au înregistrat următoarele rezultate: 19-22 cu Germania, 28-24 cu Polonia şi 20-28 cu Norvegia, în timp ce în Grupa Principală Croaţia  ne-a învins cu 25-20