Neagu a „turbat“: Ce a făcut Cristina pe bancă spune totul despre neputinţa României

0

Naţionala României s-a chinuit teribil ca să învingă Kazahstan la un gol diferenţă la capătul unui meci în care adversarele au trecut pe lângă egalare!

România are perspective sumbre la acest Mondial! Ca să ajungă în cele două Grupe Principale, fetele trebuie să se claseze pe podium în grupa C. Momentan, Pintea şi colegele ei sunt în grafic. La ce au arătat însă pe teren, parcă e nevoie de un miracol pentru calificare!

După dezastrul cu Spania din prima zi, înfrângere la 15 goluri diferenţă, victoria cu Senegal a mai calmat spiritele în tabăra României. Din păcate, victoria chinuită de astăzi, cu Kazahstan, a arătat că echipa are probleme mari de tot! Şi că nu e în stare să câştige, fără emoţii, nici cu o echipă de mâna a patra, dacă nu o are în teren pe Cristina Neagu.

În meciul cu Kazahstan, cea mai bună handbalistă a lumii în 2018 a fost odihnită, nejucând niciun minut. Ce a văzut de pe bancă însă, a îngrozit-o! De altfel, în repriza a doua, pierdută de România cu 9-8, Neagu a avut o răbufnire în timpul unui time-out.

Aceasta a vorbit în locul selecţionerului Tomas Ryde şi şi-a „scuturat“ serios colegele: „Stai un pic, nu suntem deloc active în apărare, asta se întâmplă. Staţi, staţi, staţi şi aşteptaţi...Hai un pic, curaj, să le facem să simtă! Hai, Vizitiu, capul sus!“.

Grupa C, etapa a 3-a, marţi

Ungaria - Muntenegru 24-25

Spania - Senegal 29-20

România - Kazahstan 22-20

Au marcat pentru România: Udriştioiu (3), Oltean (1), Perianu (2), Pintea (5), Seraficeanu (3), Zamfirescu (1), Iugano (2), Vizitiu (3), Dache (2)

Lotul României

*Portari: Diana Ciucă (Vâlcea), Denisa Dedu (CSM Bucureşti), Yuliya Dumanska (Vâlcea)

*Extreme stânga: Cristina Florica (Vâlcea), Ana Maria Iuganu (Gloria Buzău)

*Interi stânga: Cristina Neagu, Gabriela Perianu (ambele CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (Minaur Baia Mare)

*Centri: Elena Dache (Dunărea Brăila), Laura Pristaviţă (Gloria Bistriţa), Mădălina Zamfirescu (Vâlcea)

*Inter dreapta: Patricia Vizitiu (SCM Craiova)

*Extreme dreapta: Aneta Udrişitioiu (Dunărea Brăila), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)

*Pivoţi: Raluca Băcăoanu (Vâlcea), Lorena Ostase (CSM Slatina), Crina Pintea (CSM Bucureşti)