Nick Kyrgios a fost amendat cu 15.000 de euro pentru un gest obscen făcut la turneul de la Queen's

0
Nick Kyrgios FOTO Epa-EFE

Tenismenul australian Nick Kyrgios, locul 19 ATP, a fost amendat cu suma de 15.000 de euro pentru un gest obscen făcut în timpul unui meci disputat la turneul de la Queen's Club.

ATP l-a sancţionat pe australian pentru "comportament inadecvat". Incidentul a avut loc într-una dintre pauzele partidei pierdute în semifinale cu croatul Marin Cilici.

Acesta nu a fost singurul comportament nesportiv al jucătorului de 23 de ani la competiţia londoneză. BBC le-a cerut iertare telespectatorilor după numeroasele înjurături ale lui Kyrgios, captate de microfoanele de fond în timpul meciului cu britanicul Kyle Edmond, din turul al doilea.

Marin Cilici a câştigat finala de la Londra după ce l-a învins pe Novak Djokovici. A fost prima finală a sârbului după un an.

Trofeul de duminică este al 18-lea din cariera lui Marin Cilici, primul de după cel obţinut la Istanbul în mai 2017.