Patricia Ţig, victorie splendidă la Paris, atinge un maxim istoric al carierei

0

Jucătoarea Patricia Maria Ţig (59 WTA) s-a calificat, joi, în turul trei la Roland Garros, cel mai bun rezultat al carierei într-un turneu de  Grand Slam

Ţig a trecut în turul secund pe jucătoarea din SUA Christina McHale (82 WTA), pe care a învins-o, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 36 de minute.

Primul set a fost echilibrat, Patricia a condus cu 4-1, s-a văzut egalată, dar a luat ultimele două game-uri şi a câştigat după 52 de minute. Românca a dominat mult mai clar ostilităţile în partea secundă, a servit foarte bine, nu i-a oferit adversarei sale nici măcar minge de break şi a luat setul cu 6-3.

În runda următoare, românca o va întâlni pe Fiona Ferro (49 WTA), învingătoare în meciul cu favorita Elena Rîbakina (18 WTA şi cap de serie 14). Jucătoarea franceză s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-2, în două ore şi trei minute.

Tot joi, s-a caliifcat în turul trei al aceluiaşi turneu şi Irina Bara, locul 142 WTA (amănunte aici)