Piţurcă a spart gheaţa! Într-un meci cu 5 goluri, Craiova a învins la Mediaş şi a urcat pe podiumul Ligii 1

0

După debutulul nefericit din meciul cu FCSB, Victor Piţurcă avea nevoie de un rezultat bun în deplasarea dificilă de pe terenul celor de la Gaz Metan.

Iar jucătorii săi nu l-au mai dezamăgit şi au învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa Gaz Metan Mediaş, în primul meci al etapei a 10-a a Ligii I. Oltenii au intrat pe teren decişi să arate că eşecul de pe teren propriu din etapa precedentă a fost un accident nefericit şi au deschis scorul repede prin Niţu (minutul 6),

Dumitru Cardoso a egalat cu un şut plasat (minutul 41), dar imediat după repunerea de la centrul terenului Vătăjelu i-a adus pe oaspeţi iar în avantaj.

Craiova s-a distanţat în minutul 57, gol Cicăldău cu un şut din marginea careului mare, pentru ca  Mediasul să reducă din handicap în penultimul minut de joc prin Neluţ Rosu, care a marcat la prima atingere de balon.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a ajuns pe locul locul 2 în clasament, cu 19 puncte, în timp ce Medias cade pe poziţia a 4-a, cu 18 puncte.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa (Roşu '89), Fofana (Diakota '74), Chamed (Sanoh '58) - D. Olaru, Ely, Cardoso. Antrenor: Edward Iordănescu

Universitatea Craiova: Pigliacelli - I. Martic, Kelic (Acka '75), Bălaşa, Vătăjelu - Ivanov (Mateiu '68), Cosic, Cicâldău - Niţu (Roman '43), A. Ivan, Mihăilă

Antrenor: Victor Piţurcă

Cartonaşe galbene: Ely '27, Chamed '35, Fofana '53, Droppa '79, Sanoh '86,  / Mihăilă '38, Kelic '40, Vătăjelu '45+1, Bălaşa '47, Mateiu '90+3

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan.