Ploaie de goluri şi rezultate bombă în Liga Campionilor! Real, învinsă pe teren propriu, Atletico, devastată la Munchen!

0
courtois

Miercuri seara s-au jucat ultimele meciuri din prima etapă a grupelor celei mai importate competiţii fotbalistice la nivel de cluburi.

Lipsa spectatorilor din tribune nu a afectat spectacolul fotbalistic, 27 de goluri fiind înscrise în cele 8 partide.

Cea mai mare surpriză a serii a fost furnizată de Şahtior Doneţk. Echipa din Ucraina a învins-o, în deplasare, pe Real Madrid, scor 2-3, într-un meci în care a condus la pauză cu 3-0 şi în care madrilenii au avut un gol anulat de VAR în minutul 90+2. Oaspeţii au marcat prin Tete ’29 (foto), Varane ’33 (autogol) şi Solomon ’42, în timp ce pentru gazde au redus din handicap Modric ’54 şi Vinicius Junior ’59.

Deţinătoare trofeului, Bayern Munchen, a continuat marşul triumfal din sezonul trecut. Pe teren propriu, bavarezii s-au distrat cu defensiva celor de la Atletico Madrid, echipă pe care au învins-o cu un rezultat umilitor, 4-0.

Atalanta a reuşit aceeaşi perfomanţă, 4-0, în deplasarea din Danemarca, cu FC Midtjylland, în timp ce Inter Milano a salvat o remiză în minutele de prelunigire, 2-2, pe teren propriu, cu Borussia Monchengladbach.

Rezultatele înregistrate miercuri seară:

Grupa A

Salzburg – Lokomotiv Moscova 2-2

(Szoboszlai ’45, Junuzovic ’50 / Eder ’19, Lisakovici ‘75)

Bayern Munchen – Atletico Madrid 4-0

(Coman ’28, ’72, Goretzka ’41, Tolisso ‘66)

Grupa B

Real Madrid – Şahtior Doneţk 2-3

(Modric ’54, Vinicius Junior ’59 / Tete ’29, Varane ’33 (autogol), Solomon ‘42)

Inter Milano – Borussia Monchengladbach 2-2

(Lukaku ’49, ‘90 / Bensebaini ’63, Hofmann ‘84)

Grupa C

Manchester City – FC Porto 3-1

(Aguero ’21 (penalti), Gundogan ’65, Torres ’73 / Diaz ‘14)

Olympiakos – Olympique Marseille 1-0

(Hassan ‘90+1)

Grupa D

Ajax Amsterdam – Liverpool 0-1

(Tagliafico ’35 - autogol)

FC Midtjylland – Atalanta 0-4

(Zapata ’26, Gomez ’36, Muriel ’42, Miranciuk ‘89)

Citeşte şi

Rezultate înregistrate marţi în Liga Campionilor! Finalista de anul trecut, învinsă acasă, Barcelona, măcel pe Nou Camp