Polonia a învins Irlanda de Nord cu 1-0, într-un meci arbitrat de Ovidiu Haţegan

0
Polonia - Irlanda de Nord

Echipa Poloniei a învins cu scorul de 1-0 (0-0) reprezentativa Irlandei de Nord, în partida de debut din Grupa C a Euro 2016, acesta fiind primul meci condus de Ovidiu Haţegan.

Haţegan a fost ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe şi de arbitrii adiţionali Alexandru Tudor şi Sebastian Colţescu. Arbitru de rezervă a fost grecul Tasos Sidiropoulos, iar rezervă pentru asistenţi Damianos Efthimiadis. Brigada română nu a fost pusă la grea încercare de jucătorii celor două echipe şi nu a avut faze dificile de judecat. Haţegan a condus bine în general, a acordat trei cartonaşe galbene (Kapustka '65, Piszczek '89, respectiv Cathcart '69) şi nu a dictat niciun minut de prelungire la finalul primei reprize.

Golul Poloniei a fost marcat de Milik '51.

Polonia: Szczesny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski (Grosicki '80), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec '78), Kapustka (Peszko '88) - Milik - Lewandowski. Antrenor: Adam Nawalka.

Irlanda de Nord: McGovern - McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley - McNair (Dallas '46), Norwood, Davis, Baird (Ward '76), Ferguson (Washington '66) - Lafferty. Antrenor: Michael O'Neill.