Premianţii weekend-ului: Răzvan Marin şi Florin Andone au strălucit în Olanda, respectiv Anglia

0
Florin Andone

Internaţionalii români au avut un weekend încărcat în campionatele importante din Europa care au pornit deja la drum.

În Belgia, Ianis Hagi a fost titular, în premieră, la campioana Genk. Din păcate, mijlocaşul de 20 de ani nu şi-a putut ajuta echipa, învinsă pentru a doua oară în trei etape, şi a fost prima schimbare a antrenorului Lothar D’hondt, după 68 de minute. Genk a fost învinsă, acasă, de Zulte Waregem, scor 0-2.

În Olanda, Ajax a zdrobit Emmen, la Amsterdam, scor 5-0. La gazde, Răzvan Marin a fost integralist şi l-a servit excelent pe Huntelaar pentru golul de 5-0.

În Anglia, Florin Andone (26 de ani) a început excelent sezonul de Premier League cu Brighton. Vârful român a fost introdus pe teren în minutul 64 al meciului din deplasare cu Watford şi a marcat un minut mai târziu pentru 2-0. Brighton s-a impus la final cu 3-0. Tot în Anglia, însă în Championship, Reading, noua echipă a lui George Puşcaş, a pierdut pentru a doua oară în două etape, scor 1-2 pe terenul lui Hull City. Puşcaş a jucat din minutul 46, când gazdele conduceau deja cu 2-0.