Presa internaţională, titluri bombastice după Barcelona - Bayern 2-8:  „Umilinţă istorică“, „Carnagiu“, „Echipă distrusă“

0

Înfrângerea categorică a catalanilor în sferturile de finală ale Ligii Campionior a fost taxată dur de presa internaţională.

"Aşa ceva nu s-a mai văzut", "Carnagiu", a titrat cotidianul L'Equipe, în ediţia electronică, citat de news.ro. Bayern a fost impresionantă şi fără milă, au comentat jurnaliştii francezi.

Potrivit sursei citate, niciodată o echipă nu a marcat patru goluri în prima oră de joc la un meci direct eliminatoriu din Liga Campionilor. Mai mult, niciodată o echipă nu a marcat opt goluri într-un meci direct eliminatoriu în aceeaşi competiţie. FC Barcelona nu a mai primit cinci sau mai multe goluri la un meci direct de cupe europene în 50 de ani.

Pentru Marca, eşecul Barcelonei este o umilinţă istorică, în timp ce cotidianul Sport vorbeşte despre cel mai "urât coşmar din istoria echipei catalane",

Şi cotidianul As notează că FC Barcelona a arătat ca o echipă distrusă.

Formaţia Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, vineri seară, la Lisabona, cu scorul de 8-2 (4-1), echipa FC Barcelona, în sferturile competiţiei.

Au marcat Muller '4, '31, Perisic '21, Gnabry '28, Kimmich '63, Lewandowski '82 (foto) şi Coutinho '85, '89 / Alaba '7 (autogol) şi Suarez '57.

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, J. Boateng (Sule '76), Alaba, A. Davies (Hernandez '84) - T. Alcantara, Goretzka (Tolisso '84)- Gnabry (Coutinho '75), T. Müller, Perisic (Coman '67) - Lewandowski. Antrenor: Hans Flick

FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Piqué, Lenglet, Jordi Alba - De Jong, Busquets (Fati '70), Sergi Roberto (Griezmann '46), Vidal - Messi, Luis Suarez. Antrenor: Quique Setien