Presa maghiară suspină după eliminarea  de la EURO U21. Cine este considerat vinovat de eşecul cu România

0
Campionatul European U21 fotbal România - Ungaria FOTO EPA-EFE / Tibor Illyes

Victoria România U21 în meciul cu Ungaria U21, scor 2-1, similară cu eliminarea vecinilor noştri din competiţiei, a fost pe larg disecată de presa maghiară.

Ziariştii unguri îl consideră pe Szoke, jucător eliminat în minutul 41 pentru cumul de cartonaşe galbene, principalul vinovat pentru ratarea unui rezultat pozitiv.

"Înfrângere dureroasă: suntem eliminaţi de România de la EURO. Ungaria a pierdut contra României pe Boszik Arena din Budapesta, 1-2, iar Ungaria nu mai poate avansa din această grupă. Zoltan Gera a încercat să vină cu schimbări, dar ultima parte a meciului a adus o dominare şi mai clară a României la nivel de posesie. Ai noştri au încercat să compenseze omul în minus cu o organizare defensivă şi multă fugă.

O lovitură de la colţ a cauzat multă dezordine în careul nostru, iar Alex Paşcanu a marcat. Graţie acestuia, România a câştigat meciul şi nu vom cunoaşte niciodată ce s-ar fi întâmplat fără acel cartonaş roşu prostesc. Din cauza înfrângerii, Ungaria nu mai are şanse să avanseze din grupă", a scris Nemzeti Sport. citat de digisport.ro

"Am luptat eroic, dar Ungaria U21 a fost eliminată de români. Naţionala Ungariei, care a jucat mai bine de o repriză cu un om în minus, a pierdut cu 1-2 contra României", a scris şi M4Sport.

Reprezentativa de tineret a României a învins, sâmbătă seară, la Budapesta, selecţionata similară a Ungariei, cu scorul de 2-1, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei A de la Campionatul European U21. Tricolorii au revenit după ce maghiarii au deschis scorul în inferioritate numerică.

Citeşte şi: Tricolorii, pas mare către sferturile de finală VIDEO

Rezultatul meciului Germania - Olanda complică teribil calculele calificării în sferturi pentru tricolori!

România - Ungaria 2-1 (0-0)

Au marcat: Csonka ’56 / Măţan ’70, Paşcanu ‘87

România: Vlad – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Moruţan (Petre ’61) – Ganea (Oct. Popescu ’86), Măţan (Itu ’89). Selecţioner: Adrian Mutu.

Ungaria: Bese – Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch (Bukta ’89) – Csonka, Mezei (Kata ’67) – Skribek (Barany ’51), Szendrei, Kiss (Tamas ’67) – Szoke. Selecţioner: Zoltan Gera.

Cartonaşe galbene: Szoke ‘6, ’43, Kiss ’13, Mocsi ’23, Csonka ’45, Deutsch ‘52 / Ciobotariu ‘5, Marin ‘7, Paşcanu ’57, Ganea ‘80

*30 martie

România - Germania (19.00, TVR1) şi Ungaria - Olanda (19.00, TVR2)

Grupa A, clasament

1. Germania 2 1 1 0 4-1 4

2. România 2 1 1 0 3-2 4

3. Olanda 2 0 2 0 2-2 2

4. Ungaria 2 0 0 2 1-5 0

Primele două clasate din fiecare serie merg în sferturi. Fazele eliminatorii se vor desfăşura, între 31 mai - 6 iunie.