Prima „bombă“ la Australian Open: A ieşit campioană din 2016, cu un set pierdut la zero

0
Angelique Kerber, o surpriză neplăcută la Australian Open 2021

Primul Grand Slam al anului a pornit la drum, în noaptea de duminică spre luni, şi, până la această oră, cele mai multe favorite şi-au respectat statutul. Cu o singură excepţie.

Între 2016 şi 2018, nemţoaica Angelique Kerber (33 de ani) a făcut furori în circuitul feminin, câştigând trei titluri majore. Primul venea chiar la Melbourne, în 2016, după care Angie a pus mâna şi pe trofeele de la US Open 2016 şi Wimbledon 2018.

Începând din 2019 însă, în dreptul lui Kerber (25 WTA) figurează tot mai puţine victorii şi tot mai multe înfrângeri. Raportul a fost de 32-19, acum doi ani, şi 7-6, în 2020. Iar acum, Australian Open a fost complet ratat de sportiva de 33 de ani.

Kerber - a ajuns la patru înfrângeri în ultimele şase partide - a fost învinsă, în turul I de americanca Bernarda Pera (63 WTA), scor 0-6, 4-6. Meciul a durat 72 de minute.

E al doilea Grand Slam la rând pe care Kerber îl părăseşte după primul meci. La fel a păţit şi le French Open 2020, unde a fost învinsă, în turul I, de Kaja Juvan, scor 3-6, 3-6.