Primele cuvinte spuse de Eugen Neagoe pe patul de spital. Ce i-a cerut familia antrenorului de la Dinamo

0
Neagoe

Antrenorul echipei Dinamo Bucureşti a suferit un infarct cardiac în timpul primei reprize a meciului jucat cu Universitatea Craiova, din etapa a 2-a a Ligii 1 la fotbal

În minutul 25, la scorul de 0-0, tehnicianul roş-albilor, Eugen Neagoe, a leşinat, fiind suspect de un stop cardiac! Imediat, jucătorii au făcut semne disperate ca salvarea să pătrundă pe gazon. Ceea ce s-a şi întâmplat, Neagoe fiind preluat de medici. După aproximativ 15 minute, antrenorul dinamovist a părăsit Arena Naţională în ambulanţa în care i s-a acordat primul ajutor, iar unii dintre fotbaliştii dinamovişti au izbucnit în lacrimi. Salvarea l-a transportat pe Eugen Neagoe la Spitalul de Urgenţă Florească.

Potrivit gsp.ro, primele cuvinte rostite de antrenor către medicii de la spital ar fi fost „Cât este scorul?”.

La insistenţele familiei, Eugen Neagoe urmează să ia o pauză din antrenorat. Chiar dacă oficialii clubului Dinamo au anunţat că nu  vor schimba componenţa staff-ul tehnic pentru meciul din etapa următoare, cu CFR Cluj, urmând să ia o decizie abia după aceea, antrenorul nu va mai fi prezent pe banca de rezerve la meciul din Gruia

Dinamo a pierdut meciul cu 0-2, golurile oaspeţilor fiind marcate de Bărbuţ ’35 şi Roman ’66.