Primul meci, prima surpriză imensă la Roland Garros! Angelique Kerber, eliminată de o rusoaică de 18 ani

0

Angelique Kerber, locul 5 WTA, a fost învinsă, duminică, în primul tur de la French Open, scor 6-4, 6-2, de rusoaica Anastasia Potapova, locul 81 WTA.

Aflată pentru prima dată pe tabloul principal de la Roland Garros, Potapova, 18 ani, s-a impus după un meci care a durat mai puţin de o oră şi 15 minute. Aceasta a fost abia a doua victorie obţinută de Potapova la un grand slam, după cea împotriva franţuzoaicei Pauline Parmentier, la Australia Open.

Kerber, care nu era pe aceeaşi parte a tabloului cu Simona Halep, a jucat anul trecut în sferturi, fază în care a fost eliminată chiar de jucătoarea română, care a câştigat ulterior turneul.

Angelique Kerber ar fi putut ajunge pe locul 1 WTA dacă ar fi câştigat Roland Garros-ul şi Naomi Osaka, liderul clasamentului, ar fi fost eliminată înaintea sferturilor de finala.

Într-un meci disputat tot astăzi, Garbine Muguruza a trecut cu oarecare emotii de Taylor Townsend, locul 96 WTA.
Fosta campioană la Paris, Muguruza, 19 WTA, a pierdut primul set a reuşit să întoarcă meciul 5-7, 6-2, 6-2, dupa fix doua ore de joc.