Răzvan Marin, integralist în meciul în care Ajax s-a calificat în sferturile Cupei Olandei. Românul, aproape de gol

0
Răzvan Marin, titular în Cupa Olandei

Ajax Amsterdam s-a calificat fără nici cea mai mică problemă în sferturile de finală ale Cupei Olandei, după ce a învins, miercuri, cu 7-0 pe Spakenburg.

În ciuda zvonurilor, din ultima perioadă, care îl dădeau drept plecat de la Ajax Amsterdam, Răzvan Marin a fost integralist şi chiar aproape de gol, în partida din Cupa Olandei. Chiar înainte de faza prin care Ajax a deschis scorul, Răzvan Marin a trimis mingea în bara transversală, iar balonul care a ricoşat a ajuns la un coechipier, acesta din urmă reuşind să înscrie. Astfel, pe tabela de marcaj şi-au trecut numele Siem De Jong (18', 42', 44'), Lassina Traore (49', 52'), Dusan Tadic (55') şi Naci Unuvar (86' penalti).

În sferturile de finală, Ajax se va duela cu Vitesse, ocupanta locului şase în primul eşalon olandez. Comparativ, Ajax este liderul din Eredivisie, cu un avans de 14 puncte faţă de adversarul din faza următoare a Cupei Olandei.