Real Madrid, o ruină: Barcelona a distrus sezonul marii rivale în trei zile. Solari e ca şi plecat. Ştim cine vine din vară

0
Sergio Ramos ar fi trebuit să fie eliminat

Campioana Europei din ultimii trei ani n-a fost în stare să marcheze nici măcar un gol în poarta Barcelonei în două meciuri jucate pe teren propriu în decurs de 72 de ore!

Real Madrid a ajuns o echipă mică! Iar Barcelona o bate pe unde o prinde. Miercuri, catalanii au eliminat trupa pregătită de Santiago Solari din semifinalele Cupei Spaniei, după un 3-0 categoric pe „Santiago Bernabeu“, iar sâmbătă au „ucis“ ultimele speranţe ale madrilenilor la titlu, după un nou succes, 1-0, pe terenul Realului!

Ivan Rakitici a înscris singurul gol al partidei, în minutul 26, fiind lansat de o pasă excelentă a lui Sergio Roberto. Croatul l-a depăşit apoi pe Sergio Ramos şi l-a executat pe Courtois.

Neputincioasă în exprimare, Real s-a remarcat doar prin gestul golănesc al lui Sergio Ramos, cel care, în ultimele secvenţe ale primei reprize, l-a lovit peste faţă pe Messi, gest pentru care ar fi trebuit să fie eliminat.

După pauză, Barcelona a jucat pe contraatac şi putea majora scorul de mai multe ori. S-a terminat însă 1-0, rezultat care a pus 12 puncte între Barcelona şi Real Madrid cu 12 etape înainte de finalul campionatului.

Eliminată din cupă şi fără şanse la titlu, Real speră acum să-şi salveze sezonul câştigând, din nou, Liga Campionilor. Greu de crezut însă la ce arată acum echipa lui Solari care, marţi (ora 22.00, Digi Sport, Telekom Sport, Look TV) va juca, acasă, cu Ajax în returul optimilor. Manşa secundă porneşte de la 2-1 pentru Real, care s-a impus cu acest scor la Amsterdam.

Indiferent de ce va face echipa în Ligă, un lucru e clar: Santiago Solari va fi schimbat din funcţie la finalul sezonului, în locul său urmând a reveni, cel mai probabil, Jose Mourinho. Anunţul a şi fost făcut deja de fostul preşedinte al Realului, Ramon Calderon: „Am un sentiment, poate că mai mult şi anume faptul că Jose Mourinho va sta pe banca lui Real Madrid sezon viitor“.

96 de victorii are Barcelona în 242 de meciuri cu Real Madrid. 51 de partide s-au terminat la egalitate, iar 95 de victorii au fost ale Realului. E pentru prima dată din 1932 când Barcelona are mai multe victorii în El Clasico.