Recital Columbia! 3-0 cu Polonia şi naţionala lui Lewandowski e eliminată de la Mondiale

0

Columbia a învins Polonia cu 3-0 şi rămâne în cărţi pentru calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale. În schimb, polonezii ies pe uşa din dos după al doilea eşec.

Columbia şi Polonia au jucat la Kazan un meci de totul sau nimic. În duelul echipelor învinse în prima rundă sud-americanii au arătat mult mai bine şi s-au impus cu 3-0.

Yerry Mina a deschis scorul în minutul 40 cu o lovitură de cap, iar în repriza a doua Falcao şi Cuadrado, în minutele 70 şi 75, au pedepsit apărarea fragilă a Poloniei, finalizând pe contraatac.

În Grupa H, Japonia şi Senegal au câte patru puncte, Columbia trei şi Polonia zero. În ultima rundă vor avea loc meciurile Columbia - Senegal şi Polonia - Japonia.