Revenire cu gol pentru Constantin Budescu în Liga I. O nouă înfrângere pentru Viitorul lui Gheorghe Hagi

0
Constantin Budescu

Formaţia Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată duminică seară, pe teren propriu, în compania echipei FC Voluntari, în etapa a VI-a a Ligii I. Constantin Budescu a marcat în primul său joc după revenirea în tricoul campioanei en-titre a României.

Oaspeţii au deschis scorul prin Marinescu, în minutul 49. Acesta a înscris cu un şut din afara careului, după o lovitură liberă executată de Cernat. Budescu a egalat în minutul 64, după o pasă de la Alibec.

Astra Giurgiu: Gavrilaş - Săpunaru, Geraldo Alves, Fabricio, Stan - A. Ioniţă (Balaure '58), Lovin, T. Seto (Nicoară '46), Teixeira - D. Niculae (Budescu '58), Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.

FC Voluntari: Bornescu - Filipov, Balaur, Maftei, Cazan - Novac, Moke, Marinescu (Lungu '86) - Popadiuc (Căpăţână '65), Cernat (Bălan '72), Ivanovici. Antrenor: Florin Marin

În celălalt meci al zilei, CSU Craiova a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Viitorul Constanţa. Golurile au fost marcate de Bancu '46 şi Măzărache '58 pentru craioveni, respectiv Casap '61 pentru Viitorul.

CSU Craiova: Calancea – Briceag, Kay, Acka, Vătăjelu – Madson, Zlatinski (Dumitraş '90+1) – Ivan (Manea '46), Bancu, Măzărache (Popov '64) – Nuno Rocha. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Viitorul: Buzbuchi – Benzar, Ţâru, Hodorogea, Boli, Ganea (Casap '30) – Marin, Brandan (Nimely '65), Purece (G. Iancu '65) – Coman, Chiţu. Antrenor: Gheorghe Hagi