Rezultate în Liga Campionilor: Manchester City învinge la Kiev, PSV şi Atletico termină la egalitate

0
FOTO Getty Images

Ultimele meciuri din manşa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor s-au desfăşurat miercuri seară. Manchester City şi-a asigurat în mare parte calificarea după ce s-a impus pe terenul lui Dinamo Kiev cu 3-1, în timp ce Atletico Madrid şi PSV Eindhoven au remizat, scor 0-0.

Manchester City a dominat partida de pe Olimpyisky din Kiev, intrând la pauză cu un avantaj de 2-0 graţie golurilor lui Kun Aguero ('15) şi David Silva ('39). Gazdele au redus din diferenţă prin Buialski ('59), însă nu au reuşit să fructifice ocaziile sporadice de egalare, iar ivorianul Yaya Toure a marcat un gol care ar putea fi esenţial în ecuaţia calificării în prelungirile partidei, stabilind scorul final de 3-1.

La Eindhoven, partida dintre Atletico Madrid şi PSV a fost destul de ştearsă până în minutul 69, atunci când arbitrul italian Daniele Orsato l-a eliminat pe mijlocaşul uruguayan al batavilor, Gaston Pereiro, pentru cumul de cartonaşe. Finalista ediţiei 2013/2014 a avut câteva ocazii importante pe final, însă campioana en-titre a Olandei a reuşit să păstreze poarta intactă, iar calificarea se va decide în returul de pe Vicente Calderon.

În celelalte partide tur din faza optimilor de finală ale Ligii Campionilor s-au înregistrat următoarele rezultate: Paris Saint-Germain - Chelsea Londra 1-0; Benfica Lisabona - Zenit Sankt Petersburg 1-0; AS Roma - Real Madrid 0-2; KAA Gent - VFL Wolfsburg 2-3; Arsenal Londra - FC Barcelona 0-2 şi Juventus Torino - Bayern Munchen 2-2. Meciurile retur sunt programate pe datele de 8, 9, 15 şi 16 martie.