Românce învinse la Bucureşti: Avem campioanele probei de dublu la BRD Bucharest Open

0
Viktoria Kuzmova

Turneul de pe zgură se încheie, astăzi, după o săptămână în care a fost promovat intens datorită parcursului reuşit de Patricia Ţig.

Ultima zi de la BRD Bucharest Open a debutat cu finala probei de dublu. Meciul cu trofeul pe masă a pus faţă în faţă perechea formată din Jaqueline Adina Cristian şi Elena Gabriela Ruse cu cea formată din Viktoria Kuzmova şi Kristyna Pliskova.

După o partidă intensă, de o oră şi 41 de minute, cuplul format din cele două sportive din Slovacia şi Cehia s-a impus, scor 6-4, 7-6. În setul doi, româncele au avut o revenire spectaculoasă, de la 1-4, au salvat trei mingi de meci la 5-4, însă au cedat în tiebreak (3-7).

În finala probei de simplu, de la ora 17.00, Patricia Ţig (fără clasament) o va întâlni pe Elena Rybakina (106 WTA).