România, contraperformanţă şocantă: Ce ne spune victoria chinuită cu Kazahstan la Mondiale

0
Denisa Dedu a mai salvat România prin intervenţiile sale

În faţa unei echipe de mâna a patra, fetele pregătite de Tomas Ryde au jucat de parcă li s-a şters handbalul din cap!

România a trecut cu mari emoţii de Kazahstan, în condiţiile în care, în ultimele secunde ale întâlnirii, adversarele au fost foarte aproape de egalare!

În minutul 59, scorul era 21-20 pentru România, însă Kazahstan a irosit două atacuri, ceea ce ne-a permis să batem, totuşi, la două goluri diferenţă: 22-20! Chiar şi aşa, acest rezultat vorbeşte de la sine despre neputinţa echipei României.

În primul rând, până la duelul de astăzi, Kazahstan fusese zdrobită în precedentele două partide. A pierdut la 15 goluri diferenţă în faţa Ungariei (15-39) şi la 9 goluri diferenţă în faţa fetelor din Muntenegru (21-30).

După cum se poate vedea, contra României, jucătoarele pregătite de Marina Pikalova s-au descurcat cel mai bine, ajutate fiind şi de prestaţia dezolantă a tricolorelor.

Apoi, în premieră, Kazahstan a reuşit să câştige o repriză dintr-un meci la acest Mondial! Dacă a fost surclasată cu 14-11 după primele 30 de minute ale întâlnirii cu România, după pauză, Kazahstan şi-a crescut nivelul de joc şi s-a impus cu 9-8 în repriza a doua.

Grupa C, etapa a 3-a, marţi

Ungaria - Muntenegru 24-25

Spania - Senegal 29-20

România - Kazahstan 22-20

Au marcat pentru România: Udriştioiu (3), Oltean (1), Perianu (2), Pintea (5), Seraficeanu (3), Zamfirescu (1), Iugano (2), Vizitiu (3), Dache (2)

Lotul României

*Portari: Diana Ciucă (Vâlcea), Denisa Dedu (CSM Bucureşti), Yuliya Dumanska (Vâlcea)

*Extreme stânga: Cristina Florica (Vâlcea), Ana Maria Iuganu (Gloria Buzău)

*Interi stânga: Cristina Neagu, Gabriela Perianu (ambele CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (Minaur Baia Mare)

*Centri: Elena Dache (Dunărea Brăila), Laura Pristaviţă (Gloria Bistriţa), Mădălina Zamfirescu (Vâlcea)

*Inter dreapta: Patricia Vizitiu (SCM Craiova)

*Extreme dreapta: Aneta Udrişitioiu (Dunărea Brăila), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)

*Pivoţi: Raluca Băcăoanu (Vâlcea), Lorena Ostase (CSM Slatina), Crina Pintea (CSM Bucureşti)