România, meciuri de vis la Tokyo: Echipa de fotbal şi-a aflat grupa. Avem datele partidelor
0După 57 de ani de aşteptare, România a prins, din nou, turneul de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice. La ultima noastră calificare, în 1964, evenimentul a fost găzduit tot de Tokyo.
România încă se bucură de rezultatul obţinut la Euro U-21 din 2019! Calificarea de acum doi ani în semifinale, când puştii lui Rădoi, generaţia lui Ianis Hagi, au făcut furori, învingând Croaţia U21 şi Anglia U21, în nişte meciuri memorabile, a trimis România la turneul final din cadrul Jocurilor Olimpice.
Tragerea la sorţi pentru faza grupelor a avut loc, astăzi, la Zurich.
Aşa au arătat urnele valorice, înainte de tragerea la sorţi:
*URNA 1: Japonia, Brazilia, Argentina, Coreea de Sud
*URNA 2: Mexic, Germania, Honduras, Spania
*URNA 3: Egipt, Noua Zeelandă, Coasta de Fildeş, Africa de Sud
*URNA 4: Australia, Arabia Saudită, Franţa, România.
România, care va fi pregătită tot de Rădoi la Tokyo, a nimerit în grupa B, care arată aşa:
Noua Zeelanda
Honduras
Coreea de Sud
România
CITEŞTE ŞI:
România debutează la Jocurile Olimpice cu un meci exotic: Programul complet al tricolorilor
România, noroc fantastic la tragerea la sorţi: Federaţia, încântată de grupa olimpică
Iată cum arată celelalte serii, după tragerea la sorţi de astăzi:
Grupa A
Japonia
Africa de Sud
Mexic
Franţa
Grupa C
Egipt
Spania
Argentina
Australia
Grupa D
Brazilia
Germania
Coasta de Fildeş
Arabia Saudită
Primele două clasate vor obţine calificarea în sferturi.
Turneul de fotbal se va desfăşura, în perioada 22 iulie - 7 august. La Jocurile Olimpice de la Tokyo vor avea drept de participare fotbaliştii născuţi după data de 1 ianuarie 1997, plus trei jucători care depăşesc limita de vârstă.
Iată datele exacte pentru turneul de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice:
*Etapa 1 – 22 iulie 2021
*Etapa 2 – 25 iulie 2021
*Etapa 3 – 28 iulie 2021
*Sferturi – 31 iulie 2021
*Semifinale – 3 august 2021
*Finala mică – 6 august 2021
*Finala – 7 august 2021
6 oraşe vor găzdui meciurile de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice: Tokyo, Kashima, Saitama, Sapporo, Sendai şi Yokohama.
Ce jucători se află în lotul lărgit al lui Mirel Rădoi
*Portari: Ionuţ Radu (Inter/Italia), Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgovişte), Cătălin Căbuz (FC Viitorul)
*Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj), Alexandru Paşcanu (SD Ponferradina/Spania), Raul Opruţ (FC Hermannstadt), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Ştefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Drăguşin (Juventus/Italia), Silviu Balaure (Astra), Constantin Dima (Desna/Ucraina), Denis Haruţ (FCSB), Andrei Raţiu (Villarreal/Spania), Ricardo Grigore (Dinamo Bucureşti), Radu Boboc (FC Viitorul), Andrei Chindriş (Botoşani), Adrian Rus (Mol Vidi/Ungaria), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Vlad Chiricheş (Sassuolo/Italia), Ionuţ Nedelcearu (AEK Atena/Grecia), Mihai Velisar (Gaz Metan Mediaş), Florin Ştefan (Sepsi OSK)
*Mijlocaşi: Răzvan Marin (Cagliari/Italia), Dragoş Nedelcu (FCSB), Tudor Băluţă (Dinamo Kiev/Ucraina), Marco Dulca (Chindia Târgovişte), Alexandru Măţan (Columbus Crew/SUA), Alexandru Chipciu (CFR Cluj), Valentin Costache (CFR Cluj), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova), Vlad Dragomir (Virtus Entella/Italia), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoţia), Ronaldo Deaconu (Gaz Metan Mediaş), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Dennis Man (Parma/Italia), Răzvan Oaidă (FCSB), Olimpiu Moruţan (FCSB), Marius Marin (AC Pisa/Italia), Valentin Mihăilă (Parma/Italia), Darius Olaru (FCSB), George Cîmpanu (Universitatea Craiova), Răzvan Andronic (Academica Clinceni), George Merloi (Astra Giurgiu), Cristian Ganea (Aris Salonic/Grecia), Octavian Popescu (FCSB), Ovidiu Perianu (FCSB), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova), Mihai Dobre (Dijon/Franţa)
*Atacanţi: George Puşcaş (Reading/Anglia), Constantin Budescu (FC Damac/Arabia Saudită), George Ganea (FC Viitorul), Robert Moldoveanu (Dinamo Bucureşti), Andrei Ivan (Universitatea Craiova), Denis Alibec (Kayserispor/Turcia), Denis Drăguş (Crotone/Italia), Adrian Petre (UTA Arad), Louis Munteanu (ACF Fiorentina/Italia)