România, pedepsită: Neagu şi colegele ei au făcut o a doua repriză slabă şi au pierdut, fără drept de apel, cu Olanda

0

Tricolorele au fost de nerecunoscut, au evoluat fără vlagă în apărare, fără strălucire în atac şi au cedat, scor 29-24 (11-10).

În urma acestui eşec, echipa antrenata de Ambros Martin nu şi-a compromis şansele de calificare în semifinale, dar este obligată să câştige ultimele două meciuri, cu Spania (marţi, ora 19.00 TVR1) şi Ungaria (miercuri, ora 19.00 TVR1).

Defensivele au făcut legea în debutul meciului, primul gol fiind înscris abia în minutul 4, în poarta Iuliei Dumanska. Un minut mai târziu, pentru prima dată la acest turneu final, România era condusă cu două goluri diferenţă  Şi imediat s-a făcut  şi 3-0 (minutul 5).

Poarta a sărit imediat în ajutorul echipei, Dumanska, cu trei parade, şi Dedu, cu o lovitură de la 7 metri parată,  au reuşit să echilibreze situaţia pe tabelă, scor 3-3 în minutul 12.

Sentimentul că atacul României nu este în zi de graţie l-a împins pe Ambros Martin să ceară primul timp de odihnă în minutul 15, la 5-6. S-a mers cap la cap până la finalul reprizei, dar România a beneficiat de şansă în mai multe rânduri: o eliminare la adversare pentru o greşeala tactică, un gol validat de arbitre pentru România, după ce Chiper a călcat semicercul,  şi o lovitură a olandezelor spre poarta goală care a trecut puţin alături. La pauză s-a intrat la vestiare cu 11-10 pentru olandeze şi cu impresia generală că erorile neforţate şi finalizările aiurea au caracterizat evoluţiile ambelor echipe.

La începutul reprizei secunde am scăpat de tot meciul din mână, în minutul 35 scorul era deja 15-11, şi selecţionerul României a fost obligat să ceară foarte repede timp de odihnă. Revirimentul nu doar că nu s-a produs, dar diferenţa pe tabelă s-a mărit considerabil, scor 19-13, în minutul 42, iar Ambros Martin a fost constrâns să ceară al doilea şi ultimul timp de odihnă al României. La jumătatea reprizei, România avea înscrise doar două goluri din acţiune, celelalte două venind din lovituri de la 7 metri, şi olandezele aveau 7 goluri avans: 21-14.

S-a terminat 29-24 şi speranţele pentru calificarea în semifinale se leagă de meciurile cu Spania şi cu Ungaria

CITEŞTE ŞI:

Ambros Martin: „Nimic nu a funcţionat astăzi. Nici atacul, nici apărarea“

Cristina Neagu: „Nu dezarmăm! Trebuie să fim triste în seara asta şi de mâine să ne gândim la următorul meci“

România, luată peste picior: Ce a spus comentatorul de limba engleză despre evoluţia handbalistelor cu Olanda

VIDEO Ea a oprit România: Portarul Olandei a făcut un meci fabulos şi a terminat partida cu o cifră senzaţională

România – Olanda 24-29 (10-11)

Dedu, Dumanska - portari; Udriştioiu, Geiger 1, Buceschi 8, Neagu 4, Perianu, Laslo 1, Ardean-Elisei 2, Pintea 3, Florică, Polocoşer, Băcăoanu, Zamfirescu, Chiper 4, Dragut 1. Antrenor: Ambros Martin

Duijndam, Wester – portari; Kramer 3, Van der Heijden, Bont 6, Abbingh 6, Knippenborg, Amega 1, Visser, Groot 2, Dulfer 1, Freriks, Smeets 4, Rozemalen 1, Malestein, Polman 5. Antrenor: Helle Thomsen

Înaintea întâlnirii din această seară, România şi Olanda erau singurele echipe neînvinse la Campionatul European din Franţa.

Într-un alt meci din Grupa Principală II disputat duminică, Ungaria a învins Germania 26-25