Rusia e noua campioană olimpică la handbal feminin. Neagu, pe locul doi în ierarhia golgheterilor competiţiei

0
Cristina Neagu

Naţionala de handbal feminin a Rusiei a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce a învins în finală reprezentativa Franţei cu scorul de 22-19.

Rusia primul titlu olimpic, după ce în 1976 şi 1980 Uniunea Sovietică îşi trecea în palmares medalia de aur. În schimb, Franţa a disputat pentru prima dată o finală olimpică. Din lotul Franţei fac parte şi două jucătoare transferate de CSM Bucureşti, Gnonsiane Niombla şi Camille Ayglon.

Tot sâmbătă, Norvegia a câştigat medalia de bronz după ce a învins în finala mică reprezentativa Olandei, 36-26.

De asemenea, Cristina Neagu este pe locul doi în topul golgheterilor la finalul competiţiei la Jocurile Olimpice de la Rio, cu 44 de goluri, la egalitate cu sportiva franceză Alexandra Lacrabere, deşi România a fost eliminată în faza grupelor.