S-a scris istorie în Liga Campionilor: Liverpool ţine prim-planul fotbalului european după succesul din Slovenia

0

„Cormoranii“ şi-au bucurat fanii şi au uimit Europa prin succesul categoric obţinut în a treia etapă din faza grupelor.

Trupa pregătită de Jurgen Klopp a făcut instrucţie cu Maribor în Slovenia: 7-0!

A fost 4-0 la pauză, scor graţie căruia Liverpool a devenit prima echipă engleză din istoria Ligii Campionilor care a reuşit să aibă un astfel de avantaj după primele 45 de minute.

De asemenea, prin victoria de marţi „cormoranii“ au egalat recordul pentru cea mai categorică victorie înregistrată în deplasare în Liga Campionilor. Până la acest Maribor – Liverpool, scor 0-7, Marseille învinsese la Zilina tot 7-0, dar în 2010, în timp ce BATE Borisov – Şahtior s-a terminat tot 0-7, dar în 2014.