S-a scris istorie: Toate statisticile care confirmă că City – Tottenham a devenit un meci de povestit nepoţilor

0
Golul lui Fernando Llorente (prim-plan) a trimis Tottenham în semifinale. FOTO: GettyImages

„Un moment de reculegere pentru cei care n-au văzut City – Tottenham“, a fost o glumă care a circulat în mediul online, miercuri, spre miezul nopţii, şi pe bună dreptate!

Returul jucat pe „Ettihad Stadium“ a oferit şapte goluri şi a intrat direct în istoria celor mai spectaculoase partide din istoria Ligii Campionilor.

Iar finalul a fost halucinant! Sterling a marcat în prelungiri, stadionul a „erupt“, Guardiola a sprintat de bucurie pe margine, aşa cum n-a făcut, probabil, nici când era jucător, dar în semifinale a ajuns...Tottenham! Asta pentru că arbitrajul video (VAR) a semnalat poziţia de ofsaid la Aguero, în momentul pasei pentru Sterling, şi a anulat reuşita care ar fi ridicat scorul la 5-3 şi ar fi trimis Manchester City în semifinale.

Cu acest final de infarct, City – Tottenham şi-a câştigat definitiv locul în istoria Ligii Campionilor din următoarele motive:

*A devenit prima partidă din istoria competiţiei cu patru goluri în primele 11 minute.

*A trecut pe primul loc în clasamentul meciurilor din Ligă care au avut nevoie de cele mai puţine minute pentru a furniza cinci goluri:

1. Manchester City – Tottenham 3-2 după 21 de minute (2019)

2. Dortmund – Legia Varşovia 3-2 după 24 de minute (2016)

3. Monaco – Galatasaray 4-1 după 25 de minute (2000)

*Pentru prima dată în toată istoria Ligii Campionilor, doi jucători au reuşit câte o „dublă“ în doar 21 de minute: Raheem Sterling (Man. City) şi Son Heung-Min (Tottenham).

*Son a intrat pe locul 4 în clasamentul jucătorilor care au reuşit „dubla“ în primele zece minute ale unor meciuri din Liga Campionilor:

1. Higuaín (8 minute şi 8 secunde) în 2018

2. Cruz (8'30") în 2006

3. Pfeifenberger (8'52") în 1994

4. Son (9'02") în 2019

5. Quaresma (9'06") în 2015

*A fost doar pentru a treia oară în istorie când, într-o singură zi, meciurile din sferturile Ligii Campionilor s-au încheiat cu 12 goluri:

1. Dortmund – Auxerre 3-1, United – Porto 4-0, Ajax – Atletico 1-1, Rosenborg – Juventus 1-1 (05 martie 1997)

2. Milan – Ajax 3-2, Man. United – Real Madrid 4-3 (23 aprilie 2003)

3. Man. City – Tottenham 4-3, Porto – Liverpool 1-4 (17 aprilie 2019)

*Kevin De Bruyne (Manchester City) a pasat decisiv la trei din cele patru goluri ale echipei sale. A devenit primul fotbalist care a izbutit o astfel de performanţă în sferturile Ligii de la Ryan Giggs încoace. Galezul a avut chiar patru pase de gol, atunci când Manchester United a distrus AS Roma în returul sferturilor, scor 7-1, pe „Old Trafford“ la 10 aprilie 2007.

*Avem cele mai multe echipe engleze prezente în semifinalele Ligii Campionilor din sezonul 2008-2009 încoace. Acum zece ani, Chelsea, Arsenal şi United s-au alăturat Barcelonei – care a şi luat trofeul – în careul de aşi.

*Tottenham a devenit a 7-a echipă engleză, după Arsenal, Chelsea, Leeds, Liverpool, Man. City şi Man. United, calificată în semifinale de când Cupa Campionilor a devenit Liga Campionilor în sezonul 1992-1993. Niciun alt campionat n-a dat atât de multe semifinaliste diferite.

*Tottenham revine în semifinalele Cupei Campionilor / Ligii Campionilor doar pentru a doua oară în istorie. Prima calificare a fost acum 57 de ani, în sezonul 1961-62, sub conducerea lui Bill Nicholson. Niciun alt club n-a aşteptat atât de mult pentru a ajunge, din nou, în semifinale.

*Dintre jucătorii englezi care evoluează în primele 5 ligi europene (Premier League, Serie A, La Liga, Ligue 1, Bundesliga), Raheem Sterlin (Man. City) are cele mai impresionante cifre în acest sezon în meciurile jucate pentru echipa sa de club şi pentru naţională. Atacantul de 24 de ani a contribuit la 43 de goluri în 50 de partide: 29 de goluri + 14 pase decisive.

*Josep Guardiola (Manchester City) a ratat semifinalele Ligii pentru al treilea sezon la rând.

14 goluri în 21 de meciuri de Ligă are senegalezul Sadio Mane (Liverpool). E doar al treilea fotbalist noneuropean care atinge această bornă atât de repede, după Cavani (Uruguay) şi Aboubakar (Camerun).