Scenariu de coşmar pentru România: Suedia se califică la Euro 2020 şi cu o înfrângere la Bucureşti

0
Stanciu

De ce ne-a fost frică n-am scăpat: la Stockholm, Suedia şi Spania au remizat, rezultat care i-a trimis pe iberici la turneul final şi care i-a făcut pe nordici favoriţi la locul 2.

România a fost la câteva minute de o victorie mare, însă egalarea lui Sørloth din prelungiri a distrus o şansă excelentă pentru naţionala lui Contra, fără a ajuta Norvegia cu nimic.

Trupa pregătită de Lars Lagerback a plecat neînvinsă de la Bucureşti, cu a cincea remiză în opt etape, însă nu mai are şanse la locul 2. În schimb, Norvegia le-a oferit suedezilor o mare bucurie prin remiza de la Bucureşti. Iată explicaţia:

*Cum România - Norvegia şi Suedia - Spania s-au terminat egal, cu acelaşi scor, 1-1, Suedia şi-a păstrat locul 2 şi poate ajunge la Euro 2020 şi dacă va pierde la Bucureşti, la 15 noiembrie. Condiţia e că Spania, deja calificată la turneul final, să învingă România, la Madrid, în ultima etapă! După un astfel de scenariu, Suedia care, aproape sigur, va învinge Insulele Feroe, acasă, în ultima rundă, va acumula 18 puncte, în timp ce România va rămâne cu 17.

*Dacă totuşi România învinge Suedia la Bucureşti, iar apoi obţine o remiză la Madrid, cu Spania, situaţia se schimbă. Atât România, cât şi Suedia vor face 18 puncte (presupunând că nordicii bat Feroe acasă). În aceste condiţii, departajarea se va face, în primul rând, în funcţie de rezultatele directe. Cum Suedia a învins România cu 2-1 la Stockholm, tricolorii au nevoie de un succes cu 1-0 sau la minimum două goluri diferenţă, pentru a trece peste Suedia în clasament la egalitate de puncte.

*Ultima variantă - una nerealistă la ce joacă România - e că tricolorii vor învinge atât Suedia, cât şi Spania şi se califică la Euro 2020.

Programul meciurilor rămase de disputat

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (toate de la ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (toate de la ora 21:45)