SCM Râmnicu Vâlcea, calificare istorică în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

0
FOTO Digisport

Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia suedeză IK Savehof, scor 28-20 (16-10), în penultim​a partidă din grupa principală II.

Principalele marcatoare ale meciului au fost Gonzalez 7 goluri, Liscevici 6, pentru SCM, respectiv Lagerbon 5, pentru IK Savehof.

În urma rezultatului, campioana României adună 7 puncte (locul 4), iar IK Savehof rămâne cu 2, pe ultimul loc.

Sâmbătă se mai joacă, în aceeaşi etapă, Brest (13 puncte) – Krim (3), iar duminică, Buducnost (10) – Gyor (15).

Rezultatele anterioare ale campioanei României în grupa II: 31-16 şi 28-28 cu Krim Ljubljana, 23-17 cu IK Savehof şi 20-29 cu Gyor.

Campioana României va mai juca, în 7 martie, în deplasare, cu Gyor.

În grupa preliminară C a competiţiei, SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut rezultatele: 34-17 şi 28-31 cu SG BBM Bietigheim, 24-37 şi 23-26 cu Brest, 19-23 şi 20-21 cu Buducnost.

În grupa principală I joacă şi formaţia CSM Bucureşti.

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.