Semifinale Liga Europa: Atletico a remizat în deplasare cu Arsenal, scor 1-1, după ce a jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică

0

Formaţia Atletico Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, joi seară, în deplasare, cu Arsenal Londra, în prima manşă a semifinalelor Ligii Europa, meci la care a rămas în inferioritate numerică în minutul 10 şi Diego Simeone a fost trimis în tribună în minutul 13.

Gazdele au deschis scorul prin Alexandre Lacazette ’61. Pentru madrileni a înscris Antoine Griezmann ’82.

În minutul 10, de la Atletico a fost eliminat Vrsaljko, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Trei minute mai târziu, tehnicianul formaţiei madrilene, Diego Simeone, a fost trimis în tribună pentru proteste vehemente.

Arsenal: Ospina - Monreal, Koscielny, Mustafi, Bellerin - Wilshere, Xhaka, Ramsey - Özil, Welbeck – Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Hernandez – Correa (Savic ’75), Saul, Partey, Koke – Griezmann (Torres ’86), Gameiro (Gabi ‘65). Antrenor: Diego Simeone

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Franţa, cu Clement Turpin la centru.

Meciul retur va avea loc la 3 mai, la Madrid.