Semifinalele CM de handbal, o afacere între echipele europene

0

Echipele feminine de handbal ale Franţei, Danemarcei, Norvegiei şi Spaniei s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Brazilia. Ele au eliminat, ieri, în sferturile de finală, reprezentativele Rusiei, Angolei, Croaţiei şi Braziliei.

Într-o reeditare a finalei CM din 2009, Franţa s-a revanşat în faţa Rusiei, câştigând cu 25-23 (13-12). Un meci extrem de spectaculos, cu faze purtate în viteză, combinaţii halucinante şi aruncări spre poartă fie în forţă, fie cu efect, au oferit Spania şi Brazilia. Ibericele au condus cu 19-17 la pauză, iar în ultimele 30 de minute, deşi s-a jucat cu garda jos, s-a punctat de doar 17 ori - sud-americancele au câştigat repriza cu 9-8.

Celelelte două sferturi de finală au fost dominate de formaţiile din nordul Europei: Danemarca - Angola 28-23 (15-11) şi Croaţia - Norvegia 25-30 (12-16).

Semifinalele se vor disputa mâine după următorul program: Franţa - Danemarca (ora 21.15) şi Norvegia - Spania (ora 24.00). Partidele vor fi transmise la Dolce Sport.

Meciurile de clasament (locurile 5-6 şi 7-8), precum şi cele care vor stabili medaliatele se vor disputa duminică seara.