VIDEO Senegal a dat lovitura în meciul cu Polonia cu două goluri bizare

0

Naţionala Senegalului este prima echipă africană care nu pierde la debutul la Campionatul Mondial din Rusia 2018.

Senegalul a învins Polonia, furnizând una dintre surprizele turneului final. Fosta adversară a României din preliminarii a pierdut cu 0-2 după două faze ciudate. În minutul 37, Cionek adeviat în propria poartă un şut care nu anunţa mare lucru.

Apoi, în minutul 60, Niang a profitat de o nesincronizare între portarul polonez şi unul dintre fundaşii centrali, a ţâşnit de la margine şi a marcat pentru 2-0.

Polonia s-a chinuit să revină în joc, a avut câteva ocazii, dar nu a reuşit decât să reducă din handicap, prin Krychowiak, în minutul 86.

După primele meciuri din grupă Senegal şi Japonia au câte trei puncte, în vreme ce Polonia şi Columbia, marile favorite nu au niciun punct.