Simona Halep, start entuziasmant la Australian Open, cu o victorie scurtă: Va avea alt meci accesibil, în turul II

0
Halep

Constănţeanca de 30 de ani a făcut o demonstraţie de forţă, la Melbourne, într-o partidă în care a fost, pur şi simplu, prea bună pentru adversara ei. Din toate punctele de vedere!

Simona Halep a devenit a 5-a româncă ajunsă în turul II de la Australian Open 2022 (17-30 ianuarie), după Gabriela Ruse (72 WTA), Jaqueline Cristian (69 WTA), Irina Begu (64 WTA) şi Sorana Cîrstea (38 WTA). Practic, după runda inaugurală, doar Irina Bara (134 WTA) a părăsit competiţia dintre sportivele tricolore aflate pe tabloul principal.

În noaptea de luni spre marţi, Halep a făcut o demonstraţie de forţă în meciul cu poloneza Magdalena Frech (24 de ani, 102 WTA) pe care a învins-o în minimum de seturi, scor 6-4, 6-3.

În turul II, Halep va juca fie cu Katie Volynets (176 WTA), venită din calificări, fie cu Beatriz Haddad Maia (83 WTA).

Simona va fi răsplătită cu 100.000 de dolari americani pentru accederea în turul II de la Australian Open 2022.

În clasamentul live, actualizat în timp real, constănţeanca a început turneul de pe locul 26, după ce i-au fost scăzute punctele adunate, anul trecut, când a avansat până în sferturi. Astfel, Halep a avut 1.887 de puncte înainte de duelul cu Frech, iar acum, cu 1.947 de puncte, a urcat pe 24 WTA în ierarhia live.

CITEŞTE ŞI:

Halep şi-a aflat a doua adversară la Australian Open: A bătut-o, în trecut, la Wimbledon