Simona Halep s-a retras de la Dubai! A abandonat meciul cu Cornet la 1-6 şi 1-1!

0
Simona Halep Foto Reuters

Accidentată la tendonul lui Ahile, Halep nu a putut duce până la capăt partida cu Alize Cornet şi a ales să oprească meciul în setul al doilea.

Săptămâna epuizantă de la Doha şi-a pus amprenta asupra stării fizice a Simonei Halep. La 4-1 pentru Alize Cornet, în turul 1 la Dubai, ea a cerut intervenţia medicului, care i-a înfăşurat piciorul cu un bandaj consistent.

După ce a cedat primul set cu 6-1, ea a mai rezistat două jocuri în setul al doilea. La 1-1, ea s-a retras din meci.

Încă de la Doha, Halep a simţit dureri la tendonul lui Ahile, însă a găsit energia să-şi termine meciurile şi să meargă până la capăt.

Dacă ar fi trecut de franţuzoaica Alize Cornet, Halep ar fi jucat în turul doi cu Flipkens (Belgia) sau Pliskova (Cehia), după care ar fi urmat posibile confruntări cu Kvitova şi Serena.

În competiţia de la Dubai continuă Sorana Cîrstea, care a învins-o ieri pe Roberta Vinci. Sorana o va întâlni în turul următor pe Sara Errani, locul 10 WTA.

Ştiri pe aceeaşi temă:

Presa internaţională despre succesul Simonei Halep, numărul 9 în ierarhia mondială a tenisului feminin

Preşedintele Federaţiei de Tenis, impresionat de Simona Halep: „E genul de campion care-şi impune jocul. Adversarul dansează după cum cântă ea“