Sorana Cîrstea cedează în faţa finalistei de la Dubai şi părăseşte Doha, încă din turul inaugural

0
Sorana Cîrstea a părăsit turneul de la Doha FOTO Arhivă personală/Facebook

Sorana Cîrstea a cedat în duelul cu Elena Rybakina, disputat, luni, în cel dintâi tur inaugural, desfăşurat la Doha.

Meciul a început cu speranţe pentru româncă (72 WTA), acestea adjudecându-şi primul set (6-3). După aceasta, însă, Elena Rybakina (17 WTA) a reuşit să se redreseze, a egalat (6-3) şi a cucerit setul decisiv (6-1), asigurându-şi prezenţa în turul doi de la Doha. Meciul a durat o oră şi 43 de minute.

Pe parcursul meciului, Sorana Cîrstea a apelat la antrenorul ei, Adrian Cruciat. Pe parcursul dialogului s-au remarcat replici „acide”, românca fiind nemulţumită atât de jocul său, cât şi de indicaţiile primite.

Amintim că jucatoarea din Kazahstan a disputat, anul acesta, nu mai puţin de patru finale. De altfel, Elena Rybakina este considerată una dintre revelaţiile startului de sezon, la cei 20 de ani ai săi.