Sorana Cîrstea a fost eliminată în semifinalele turneului de la Nurnberg

0

Sorana Cîrstea, locul 93 WTA, a ratat, vineri, calificarea în finala turneului de categorie WTA International de la Nurnberg.

Românca a fost învinsă în semifinale de Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 1, scor 6-4, 7-5, după un meci care a durat o oră şi 53 de minute.

Ambele jucătoare au servit foarte bine în setul inaugural, prima si singura oportunitate de break apărând pe serviciul Soranei, la scorul de 3-3. Putinţeva a făcut breal-ul şi a închis setul cu 6-4.

Tot jucătoarea din Kazahstan a bifat primul break-ul şi în setul secund, la scorul de 1-1. S-a ajuns la 5-4, dar Sorana a reuşit să egaleze exact când Putinţeva a servit pentru meci. Egalarea a fost însă inutilă, Iulia adjudecându-şi următoarele două game-uri.

Pentru calificarea în semifinală, Sorana Cîrstea va primi 9.274 de euro şi 110 puncte WTA.