Sorana Cîrstea, victorie entuziasmantă: E în sferturi, la Istanbul. Ana Bogdan o poate însoţi acolo

0
Sorana

Sportiva de 31 de ani, care ne va reprezenta la Jocurile Olimpice de Vară, alături de Simona Halep şi de Horia Tecău, avansează în Istanbul Cup, deocamdată, fără set pierdut.

Sorana Cîrstea a debutat, marţi, la Istanbul Cup, trecând de Kateryna Kozlova (130 WTA), în minimum de seturi, iar astăzi a obţinut încă o victorie scurtă, pentru a-şi asigura prezenţa în sferturi.

În duelul cu Anastasia Potapova (76 WTA), Sorana s-a impus cu 7-6, 6-4, după o oră şi 45 de minute. În turul următor, ocupanta locului 67 în lume se va duela cu învingătoarea meciului Zvonareva (115 WTA) - Ferro (57 WTA).

Tot în Istanbul Cup e angrenată, în continuare, şi Ana Bogdan (102 WTA). Aceasta va evolua, mâine, în optimi, având meci cu Barbora Krejcikova (42 WTA).

Patricia Ţig (64 WTA) e deţinătoarea trofeului la Istanbul Cup, însă a ratat ediţia din acest an din cauza problemelor medicale.

5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA va primi Sorana Cîrstea pentru accederea în sferturi.