Supercupa României: CFR Cluj – FCSB, scor 0-0, la pauză

0
FOTO FRF
FOTO FRF

Echipele CFR Cluj şi FCSB sunt la egalitate, scor 0-0, la pauza meciului de pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti, contând pentru Supercupa României. Partida trebuia să se dispute vara trecută, înainte de începerea sezonului actual, dar a fost amânată din cauza pandemiei de coronavirus.

În minutul 33, antrenorii celor două echipe, Edward Iordănescu şi Anton Petrea, au primit cartonaşe galbene.

În minutul 35, CFR Cluj a ratat o ocazie importantă, mingea trimisă spre poartă de Debeljuh lovind bara.

Cele două echipe evoluează în următoarele formule:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora – William Soares, Hoban, Gâdea – Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor: Edward Iordănescu.

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Nedelcu, Haruţ, Panţîru – Moruţan, Oaidă, Simion – Vână, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea.

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Mihai Marica – Iulian Dima

Observatori: Augustus Constantin, Octavian Goga

CFR Cluj este deţinătoarea titlului de campioană, iar FCSB este câştigătoarea Cupei României în sezonul trecut.

Cele două cluburi ocupă primele două poziţii în clasament în actualul sezon al Ligii 1.

CFR Cluj a mai jucat patru finale de Supercupă în ultimii zece ani, iar de trei ori a reuşit să câştige trofeul. Ardelenii au disputat ultima finală în 2019, când au fost învinşi de FC Viitorul chiar pe stadionul “Ilie Oană”, unde are loc duelul din această seară.

FCSB a câştigat trofeul în 2013, când a reuşit să se impună cu 3-0 în faţa celor de la Petrolul Ploieşti. Au urmat încă două finale, dar pierdute. În 2014 la penaltiuri cu Astra Giurgiu şi în 2015 când a fost învinsă de ASA Târgu Mureş cu 1-0.