Surpriza nu s-a produs: Argentina a demolat Georgia la CM de Rugby

0
Argentina e forţă în rugby

Cotată cu şanse reale în tentativa ei de a produce o surpriză la Campionatul Mondial de Rugby, naţionala Georgiei a fost învinsă net de Argentina.

După o primă repriză destul de echilibrată (14-9), sud-americanii s-au dezlănţuit după pauză, scorul reprizei secunde fiind de 40-0.

Eseurile Argentinei au fost reuşite de Tomas Lavanini (10), Tomas Cubelli (47), Juan Imhoff (49, 76), Santiago Cordero (53, 72) şi Martin Landajo (70), cinci transformate de Federico Nicolas Sanchez (48, 51, 54) şi Marcelo Bosch (71, 74), iar Sanchez a mai adăugat două lovituri de pedeapsă (21, 35), respectiv un dropgol (6).

Pentru Georgia a marcat Merab Kvirikaşvili, din trei lovituri de pedeapsă (17, 20, 32), astfel că scorul final a fost 54 -9.

.Argentinianul Nicolas Sanchez a reuşit primul dropgol al competiţiei.

Astăzi sunt programate trei partide: Italia - Canada (16.30 - Digisport 3), Africa de Sud - Samoa (18.45- Digisport 3) şi Anglia - Ţara Galilor (22.00 - Digisport 1)

România va juca mâine, de la ora 18.45 contra Irlandei.