Surpriză uriaşă la Adelaide: Fostă campioană de la US Open a fost zdrobită de ocupanta locului 201 mondial!

0

Simona Halep (4 WTA) a avansat în sferturile competiţiei, însă nu toate favoritele şi-au respectat statutul în partidele disputate.

Simona Halep mai are nevoie de trei victorii pentru a câştiga turneul de la Adelaide, acolo unde e favorita numărul 2, după liderul mondial, Ashleigh Barty.

Iar „Simo“ a şi scăpat deja de o adversară periculoasă cu care se putea intersecta în ultimul act. E vorba de americanca Sloane Stephens (25 WTA), campioană la US Open 2017. Aceasta a fost eliminată, astăzi, în turul I, după o surpriză de proporţii.

La capătul unui meci de o oră şi 12 minute, Stephens a fost învinsă de Arina Rodionova (30 de ani, 201 WTA), scor 2-6, 2-6.

Astfel, continuă o formă slabă pentru Stephens care, începând din iunie 2019, are un bilanţ dezamăgitor: 12 înfrângeri în ultimele 18 partide disputate!