Tenis de vis: Djokovici şi Federer, meci năucitor în finala de la Wimbledon. Campionul s-a decis după 5 ore!

0
Djokovici, campion la Wimbledon 2019 FOTO: Getty Images / Clive Brunskill

Dacă duelul dintre Halep şi Serena Williams a fost unul fără istoric, românca spulberându-şi adversara în mai puţin de o oră, confruntarea titanilor din circuitul masculin s-a transformat într-o capodoperă.

Când faci o comparaţie între ultimele două finale de Grand Slam la fete şi la băieţi ajungi la concluzia că, totuşi, Ion Ţiriac nu e nebun, când critică faptul că premiile sunt egale în circuitul WTA şi ATP.

La French Open 2019, finala dintre Barty şi Vondrousova a însemnat un meci de o oră şi 12 minute în care prima s-a impus, fără emoţii, 6-1, 6-3. Povestea s-a repetat acum, la Wimbledon, unde Halep a trecut de Serena Williams în doar 55 de minute: 6-2, 6-2.

Pe scurt, tenisul feminin e alt sport faţă de cel masculin. Cine are dubii, poate citi, în continuare, ce s-a întâmplat, la băieţi, atât la French Open, cât şi la Wimbledon.

Finala masculină de la Roland Garros, în care Nadal a câştigat, totuşi, destul de clar meciul cu Thiem (6-3, 5-7, 6-1, 6-1) a durat peste trei ore, iar confruntarea din ultimul act, la Wimbledon, a fost, pur şi simplu, un meci de povestit nepoţilor!

Federer, două mingi de meci irosite la 8-7!

Doi specialişti ai jocului pe iarbă, Djokovici (1 ATP) şi Federer (3 ATP) au „hipnotizat“ asistenţa, dar şi milioanele de telespectatori. Djokovici a luat seturile 1 şi 3, ambele în tiebreak, iar Federer s-a impus în celelalte două, 6-1, 6-4, astfel că s-a intrat în decisiv.

Aici, a urmat un set cât un meci în sine! În primele 14 game-uri au existat doar două break-uri, paradoxal, chiar succesive. Apoi, la 7-7, Djokovici şi-a pierdut serviciul, iar în game-ul următor, Federer a avut 40-15 şi două mingi de meci! Ambele au fost însă salvate de sârb, care a izbutit re-break-ul pentru a egala: 8-8!

De aici, au urmat alte opt game-uri în care s-a mers pe serviciu, până la 12-12. Dacă regulamentul nu s-ar fi schimbat, am fi asistat, probabil, la un meci care se putea continua şi încă două zile (în 2010, Isner şi Mahut au jucat până la 70-68, scor la care s-a impus primul în decisiv).

Aşa însă, după schimbarea regulamentului la Wimbledon din acest an, la 12-12, s-a intrat în tiebreak. Iari aici, nebunia a continuat aşa: