"U" Cluj - FC Botoşani 0-0: "Şepcile roşii" au ratat un penalty şi se îndreaptă spre Liga a doua

0
Pablo Ceppelini de la U Cluj se lupta pentru balon cu Marius Croitoru de la FC Botoşani FOTO MEDIAFAX

Uruguayanul Pablo Ceppelini a trimis mult peste poartă în minutul 54, irosind o lovitură de pepdeapsă acordată greşit Universităţii Cluj.

"U" Cluj şi FC Botoşani au încheiat la egalitate, scor 0-0, a dua partidă din etapa a 22-a a Ligii I. Meciul a început cu accidentarea lui Patache, de la FC Botoşani, care a fost lovit de Mengolo şi a fost înlocuit după doar 5 minute de joc de Oltean.

În minutul 54, Mengolo a fost faultat de Oltean, "infracţiune" derulată în afara careului de 16 metri, însă arbitrul a acordat lovitură de pepdeapsă.

Ceppelini a trimis mult peste poartă din penalty, irosind şansa victoriei pentru "U" Cluj.

În urma acestui meci, "U" Cluj e pe locul 13 în Liga I, cu 20 de puncte şi şanse minime de salvare de la retrogradare, iar FC Botoşani ocupă poziţia a 7-a, cu 30 de puncte.

Echipele de start:

U Cluj: Panagopoulos - R. Ciupe, Jovanovici, Neag, Martins - Kovacs, Lungu - Mengolo, Ceppelini, Gravenberch - Castillion

Rezerve: Dolha, Costin, Lemnaru, V. Morar, P. Martins, Van den Broek, Calcan

Botoşani: Curileac - Patache, Ngadeu, Tincu, Faug - Vaşvari, Croitoru, M. Bordeianu - Ivanovici, Batin, Svichi

Rezerve: Tiuţ, Sg. Oltean, Homei, Danci, Ianc, N. Roşu, Roussel