VIDEO Atentate în Paris: spectatorii de la Franţa - Germania, ţinuţi pe gazon! Explozia s-a auzit în minutul 20 al jocului

0

Peste 125 de persoane şi-au pierdut viaţa la Paris vineri seara, în urma unor explozii în faţa arenei Stade de France din Paris şi a altor atacuri teroriste coordonate.

O explozie petrecută în afara Stade de France s-a auzit foarte clar în minutul 20 al partidei amicale dintre Franţa şi Germania. A fost momentul în care preşedintele Francois Hollande, care urmărea meciul cu ministrul de externe german, a fost evacuat imediat. Din primele relatări ale autorităţilor, trei terorişti s-au aruncat în aer în faţa Stade De France.

Partida însă nu a fost oprită, iar francezii s-au impus cu scorul de 2-0 în meciul cu Germania.

La finalul partidei, spectatorii au fost ţinuţi pe gazon, pentru ca autorităţile să securizeze zona.

Interesant este că atacurile teroriste au avut loc în aceeaşi zi în care naţionala Germaniei a fost evacuată din hotelul în care stătea, în urma unei ameninţări false cu bomba.

Franţa este gazda Campionatului European de fotbal de anul viitor.