VIDEO Bayern, de neoprit! Super-execuţia care a decis primul derby post-coronavirus

0
Bayern Munchen. Foto: Twitter

Bayern Munchen a câştigat, joi, primul derby al fotbalului post-coronavirus, 1-0 pe terenul marii rivale din Bundesliga, Borussia Dortmund. O super-execuţie a adus victoria echipei lui Hans-Dieter Flick în Der Klassiker, iar bavarezii şi-au mărit avansul în clasament la şapte puncte, cu şase etape înainte de finalul sezonului, devenind astfel favoriţi pentru adjudecarea unui al optulea titlu consecutiv în Germania.

Borussia şi Bayern au oferit un spectacol pe cinste, cu faze intense la ambele porţi. Gazdele au avut un plus în debut de partidă, însă liderul Bundesligii a forţat pe final de primă repriză, obţinând, în minutul 43, avantajul dorit, după un lob magic al lui Joshua Kimmick.

După 28 de etape, Bayern are 64 de puncte în Bundesliga, urmată de Borussia, cu 57 de puncte.