VIDEO Bilbao - Barcelona: Surpriză imensă în primul meci din La Liga, după un meci cu evenimente pentru tot anul

0

Campioana Spaniei, FC Barcelona, a fost învinsă, vineri, în deplasare, 1-0, de Athletic Bilbao, în primul meci din noul sezon al LaLiga.

Veteranul Aritz Aduriz a intrat pe teren în minutul 88 şi peste doar un minut a aruncat tribunele în aer cu un gol de generic. Jucătorul de 38 de ani a reuşit o execuţie fabuloasă, o foarfecă laterală de efect, cu care a adus toate cele trei puncte echipei sale.

La Barcelona, francezul Antoine Griezmann, transferat în această vară de la Atletico Madrid, pentru 120 de milioane de euro, a fost titular şi integralist. Oaspeţii nu au putut conta pe Lionel Messi, accidentat, şi pe mijlocaşul Philippe Coutinho. Coutinho a făcut deplasarea la Bilbao, dar conducerea grupării catalane a anunţat  cu puţin timp înainte de începerea partidei că a ajuns la un acord cu Bayern Munchen pentru împrumutul brazilianului

De asemenea, în minutul 37, Luis Suarez, s-a accidentat şi nu a mai putut continua partida.